Home / Actueel / Nieuws / Nieuwe Basistraining Oplossingsgericht werken (2 dagen): Anders kijken, anders vragen, meer mogelijkheden zien

Wat doe je als een patiënt steeds terugkomt met dezelfde vraag? Als iemand blijft vastlopen ondanks goedbedoelde adviezen? Of als je merkt dat het gesprek steeds weer uitkomt bij wat niet lukt, terwijl je juist op zoek bent naar beweging.

Veel zorgverleners herkennen deze situaties. Niet omdat ze onvoldoende kennis of ervaring hebben, maar omdat niet iedere vraag een medische oplossing heeft. Achter klachten spelen vaak andere factoren mee, zoals stress, financiële zorgen, onzekerheid of gebrek aan perspectief.

Hoe voer je dan een gesprek dat verder helpt?

In de nieuwe Basistraining Positieve gezondheidszorg en oplossingsgericht werken ontdek je hoe kleine veranderingen in de manier waarop je luistert en vragen stelt, grote invloed kunnen hebben op het verloop van een gesprek. Je kijkt niet alleen naar het probleem, maar vooral naar wat de patiënt wil bereiken, wat al wél lukt en welke kleine stap mogelijk is.

Van probleemdenken naar mogelijkheden

Oplossingsgericht werken draait niet om het vinden van dé oplossing. Het gaat om het zichtbaar maken van mogelijkheden die er vaak al zijn, maar die ondergesneeuwd raken door alles wat niet goed gaat.

Daardoor ontstaat een ander soort gesprek. Een gesprek waarin patiënten meer regie ervaren, waarin succeservaringen zichtbaar worden en waarin verandering stap voor stap vorm krijgt.

Casus: “Niets helpt bij mij”

Een POH-GGZ spreekt een patiënt die al meerdere behandelingen heeft gevolgd. De patiënt zegt moedeloos: “Ik heb alles al geprobeerd. Niets werkt”

Een oplossingsgerichte benadering begint niet met opnieuw te kijken naar wat er allemaal misgaat of wat er nog meer geprobeerd kan worden, maar met nieuwsgierigheid naar uitzonderingen op het probleem:

  • Wanneer was het probleem iets minder aanwezig?
  • Wat deed je toen anders?
  • Wat zegt dat over wat voor jou werkt?

Vaak blijken er toch momenten te zijn waarop het (even) beter ging. Door die momenten te onderzoeken, ontstaat er ruimte voor nieuwe mogelijkheden en groeit het vertrouwen dat verandering mogelijk is.

Leren door te doen

De training is ontwikkeld voor huisartsen, POH-GGZ, POH-S, andere eerstelijnszorgverleners én professionals in de tweede lijn.

Tijdens twee interactieve trainingsdagen maak je kennis met de belangrijkste principes en technieken van oplossingsgericht werken. Theorie en praktijk zijn daarbij voortdurend met elkaar verbonden. Je oefent met herkenbare casuïstiek uit je eigen werk en krijgt direct handvatten die je de volgende dag kunt inzetten in consulten.

Juist deze praktische toepasbaarheid wordt door deelnemers als een van de grootste pluspunten van de training genoemd.

Wat levert het je op?

Na deze training:

  • sluit je beter aan bij wat voor de patiënt belangrijk is;
  • stel je vragen die vertrouwen en eigen regie versterken;
  • herken je sneller wat al werkt en hoe je daarop kunt voortbouwen;
  • formuleer je samen concrete en haalbare doelen;
  • voer je gesprekken die meer beweging en perspectief opleveren.

Maar misschien nog belangrijker: je ervaart vaker dat gesprekken daadwerkelijk ergens toe leiden. Niet doordat jij het antwoord geeft, maar doordat patiënt en zorgverlener samen ontdekken welke stap mogelijk is.

Positieve ervaringen in de eerste én tweede lijn

De training is getest in zowel de eerste als de tweede lijn en geëvalueerd met deelnemers, trainers en opdrachtgevers. Deelnemers aan de pilots waren enthousiast over de inspirerende aanpak, de veilige sfeer en het oefenen met praktijksituaties. Zij vertelden dat zij de vaardigheden na de training ook echt zijn gaan toepassen.

Ook medisch specialisten en psychologen in de tweede lijn geven aan dat oplossingsgericht werken juist bij complexe vraagstukken een waardevolle aanvulling is. Wanneer een standaardoplossing ontbreekt, helpt deze werkwijze om opnieuw mogelijkheden en perspectief te vinden.

Meer werkplezier in de spreekkamer

Oplossingsgericht werken blijkt niet alleen iets op te leveren voor patiënten. Zorgverleners vertellen dat gesprekken minder vastlopen in problemen en meer gaan over mogelijkheden en samenwerking. Dat vergroot het gevoel van effectiviteit én het werkplezier.

Want wanneer een gesprek niet langer draait om wat vastzit, maar om wat mogelijk is, ontstaat er ruimte. Voor de patiënt én voor de professional.

Basistraining in twee dagen

De tweedaagse basistraining is ontwikkeld voor zorgprofessionals die snel en praktisch aan de slag willen met oplossingsgericht werken. Je leert de belangrijkste principes en gespreksvaardigheden die direct toepasbaar zijn in de dagelijkse praktijk. De focus ligt op doen, oefenen en toepassen. Na bijvoorbeeld een jaar is er de mogelijkheid voor een opfris-/verdiepingsdag. 

Schrijf je in!

De eerste open basistraining vindt plaats op 26 januari en 18 februari 2027 van 9.30 tot 16.30 uur. Lees meer of schrijf je meteen in!

Wil je met je eigen team aan de slag? De training is ook incompany beschikbaar!

Klaar om anders te kijken, anders te vragen en meer mogelijkheden te zien? Meld je dan aan voor de open training of neem contact met ons op voor een incompany training.

Neem contact op