Home / Actueel / Nieuws / Gezond en Actief Culemborg: een sterk netwerk als basis voor AZWA

Een sterk netwerk, nieuwe inzichten en een volgende stap. De afgelopen jaren werkte de gemeente Culemborg samen met een brede groep partners aan een Gezond en Actief Culemborg (GAC). Wat begon als een programma is uitgegroeid tot een netwerk waarin zorg, welzijn, sport, cultuur en inwoners elkaar steeds beter weten te vinden. Nu het GAC afloopt, is het tijd om stil te staan bij wat is bereikt en koers te zetten naar de toekomst.

Samenwerken over domeinen heen

Van 2023 tot en met 2026 stond één vraag centraal: hoe zorgen we voor een gezondere, vitalere en inclusievere samenleving?

Om die ambitie waar te maken, is ingezet op een samenwerking over de grenzen van organisaties en sectoren heen, waarbij Mura een regisseursrol vervulde. Dat leverde veel op:

  • Themawerkgroepen rond onderwerpen als bewegen & sport, kansrijk opgroeien, vitaal ouder worden,  gezondheidsbevordering volwassenen, een sterke sociale basis;
  • Een actief kernteam dat partners uit zorg, sociaal domein en gemeente verbindt;
  • Nieuwe activiteiten en interventies met en voor inwoners;
  • Meer aandacht voor zowel fysieke als mentale gezondheid en participatie met nadruk op preventie en vroegsignalering.

Het resultaat? Meer samenhang in het aanbod en een betere aansluiting op wat inwoners nodig hebben.

Een nieuw hoofdstuk: de overstap naar AZWA

In 2026 wordt het Gezond en Actief Leven Akkoord (GALA) afgerond. Tegelijkertijd start een nieuwe fase voor het GAC met de komst van het AZWA (Aanvullend Zorg- en Welzijnsakkoord).

Deze overgang vraagt om scherpe keuzes:

  • Welke activiteiten en werkwijzen zijn waardevol genoeg om duurzaam voort te zetten , in het AZWA of via borging in bestaande (werk)processen?
  • Hoe zorgen we dat succesvolle initiatieven worden geborgd binnen bestaande organisaties en beleid?
  • En wat vraagt de nieuwe context van AZWA van de samenwerking?

Het kernteam en de samenwerkingspartners kijken daarom niet alleen met trots terug, maar onderzoeken ook kritisch welke lessen er meegenomen kunnen worden.

Wat leren we van de afgelopen jaren?

Om goede keuzes te maken voor de toekomst, wordt GAC uitgebreid geëvalueerd. Daarbij draait het niet alleen om cijfers, maar ook om de ervaringen van de mensen die erbij betrokken zijn.

De evaluatie kijkt onder meer naar:

  • Het bereik en de resultaten van de activiteiten (kwantitatief);
  • De ervaringen van inwoners en samenwerkingspartners (kwalitatief);
  • De manier waarop de samenwerking is georganiseerd (governance).

Door in gesprek te gaan met betrokkenen en vragenlijsten uit te zetten, halen we waardevolle inzichten op uit de praktijk. Deze verhalen en ervaringen geven richting: ze helpen ons om lessen te trekken voor de toekomst, te zien wat goed werkt en behouden moet blijven, zodat de gemeente weloverwogen keuzes kan maken voor de inrichting van het AZWA.

Verder bouwen op wat werkt

Hoewel het GAC richting afronding gaat, stopt de beweging niet. Integendeel: de komende periode staat in het teken van duurzame verankering van wat behouden moet blijven en het verder bouwen op wat is bereikt.

De basis is gelegd: een netwerk van partners dat elkaar weet te vinden en gezamenlijk werkt aan een gezonder en vitaler Culemborg. Vanuit het AZWA wordt daar door gemeente op voortgebouwd, zodat gezondheid, vitaliteit en meedoen vanzelfsprekende thema’s blijven.

Meer weten?

Meer weten over de aanpak in Culemborg? Neem contact op met Anne-Marie Winkelman.

Neem contact op